Správné krmení psa
Zdravá a správná výživa je alfou i omegou pro zdraví vašeho retrívra. Mnoho lidí se stále ještě domnívá, že pro psa je nejvhodnější strava založená čistě na mase. To ale vůbec není tak jednoduché. Organismus psa potřebuje vedle živočišných a tuků také rostlinou stravu, balastní látky a vitamíny, stopové prvky a minerální látky.</< span>
Hotová krmiva
Hotová krmiva dnes představují nejlepší způsob jak zajistit psovi optimální výživu. Krmné směsi nabízené ve specializovaných obchodech obsahují všechny stavební a výživné látky, které psí organismus potřebuje.
Suché granule
jako kompletní krmná dávka mým psům svědčí nejlépe. Zalévám je horkou vodou nebo slabě osoleným vývarem z masa a zeleniny, nechám asi 20 minut změknout a pak podávám psům vlažné.
Psí konzervy a polosuchá krmiva
obsahují 25 až 75% vody. Je možné založit výživu psa výhradně na těchto krmivech. Mí psi, ale například po konzervách trpí průjmem a snáší je pouze smíchané s vločkami.
Upozornění: Dejte si pozor na to , aby kupovaná krmiva nebyla nikdy konzervovaná látkou "ethoxyquin" a také se vyvarujte těch která obsahují příliš vysoký podíl bílkovin (nad 25%). Takové množství bílkovin vyvolává u retrívrů příliš rychlý růst kostí.
Samostatně připravované krmení: Kdo by chtěl živit svého psa pouze doma připravovanou stravou, musí počítat s tím, že uvařit zdravý psí pokrm zabere hodně času a vyžaduje to mnoho znalostí. Je třeba zkombinovat správná množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů, stopových prvků a minerálních látek tak, aby vaše speciální směs obsahovala vše , co váš pes potřebuje pro udržení kondice a stavbu svého těla. Osobně se domnívám, že domácí příprava krmení patří je do rukou odborníků.
Správné složení krmení
Štěňata potřebují mnohem více živin než dospělý pes. Proto musí být krmena speciální směsí pro štěňata. Tu seženete v obchodech s chovatelskými potřebami.
Dospělý pes dostává kompletní stravu obsahující přibližně 30% masa. Lovečtí psi musí v době kdy pracují, dostávat mnohem výživnější stravu s vyšším podílem masa (bílkovin) a uhlohydrátů.
Starší pes již nepotřebuje tak vysoký podíl potravin bohatých na bílkoviny, tedy masa. O to větší by mělo být zastoupení balastních látek, uhlohydrátů. Potřebám organismu starých psů nejlépe vyhoví speciální krmné směsi vyráběné přímo pro ně.
Březím fenám počínaje 5 týdnem březosti musíme zvyšovat krmnou dávku - podle výživné kondice feny až dvojnásobně oproti normálnímu stavu. Zvyšování krmné dávky se nemůže dít přidáváním uhlohydrátů, musíte přidat zdroje bílkovin (maso, ryby, tvaroh, vařená vejce nebo syrové žloutky). Protože se feně postupně zmenšuje prostor v břiše, měli byste krmení rozdělit do několika menších porcí v průběhu celého dne.
Množství potravy
Je obtížné stanovit, jaké množství potravy by měl retrívr dostávat. Každý pes totiž potravu zužitkovává odlišně - stejně jako lidé. V závislosti na temperamentu spotřebují živější, neustále se pohybující psi více potravy než psi klidní často polehávající . Pokud svému psu podáváte hotová krmiva, řiďte se návodem uvedeným na krabici nebo konzervě. Někdy jsou však doporučované dávky spíše na horní hranici optima a takto krmení psi pomalu tloustnou. To pochopitelně zdraví retrívra neprospívá.